ecosophia: (Default)
[personal profile] ecosophia
passive solarWelcome back to Frugal Friday! This is a weekly forum post to encourage people to share tips on saving money, especially but not only by doing stuff yourself. A new post will be going up every Friday, and will remain active until the next one goes up. Contributions will be moderated, of course, and I have some simple rules to offer, which may change further as we proceed.

Rule #1:  this is a place for polite, friendly conversations about how to save money in difficult times. It's not a place to post news, views, rants, or emotional outbursts about the reasons why the times are difficult and saving money is necessary. Nor is it a place to use a money saving tip to smuggle in news, views, etc.  I have a delete button and I'm not afraid to use it.

Rule #2:  this is not a place for you to sell goods or services, period. Here again, I have a delete button and I'm not afraid to use it.

Rule #3:  please give your tip a heading that explains briefly what it's about.  Homemade Chicken Soup, Garden Containers, Cheap Attic Insulation, and Vinegar Cleans Windows are good examples of headings. That way people can find the things that are relevant for them. If you don't put a heading on your tip it will be deleted.

Rule #4: don't post anything that would amount to advocating criminal activity. Any such suggestions will not be put through.

With that said, have at it!

Buying beans

Date: 2024-11-16 12:58 am (UTC)
From: (Anonymous)
I had company and went to my closest store to buy a pound of black beans, my guest wanted black bean soup and I was out -- While fine since I just needed one pound, I was shocked at the price jump, I dont usually buy this at a regular brick and mortar grocery store, $3.65/pound. Ok, yes, they were organic as my closest store is a natural grocery store, but they were also from the bulk bins, which used to imply lower cost....This is not frugal. Obviously, $5 for a pound of beans and one orange was reasonable to make the meal, but as day to day feed your family, that is showing food inflation ! Housing costs are so high here, overhead for stores must be very high

So, yes, Azure Standard food buying is the frugal winner for around here. They have organic black beans at $2.03/pound if buying a 5 lb bag, and down to $1.57/pound when buying a full 25 pound bag. ( Azure standard is order online, and a truck comes to a local drop spot once a month with everyones orders, the one by me has ALOT of families picking up food and such each month. The semi truck pulls into a parking lot at 7am and everyone heps off load items into a semblance of alphabetical ordered piles.....)

Atmospheric River

Re: Buying beans

Date: 2024-11-16 03:27 am (UTC)
jenniferkobernik: (Default)
From: [personal profile] jenniferkobernik
I really like Azure as well. My area got a local drop about a year back, so no longer have to drive 30 min away. Meet lots of like-minded and interesting people at the drop, too. And sometimes get free pallets.

Re: Buying beans

Date: 2024-11-16 05:49 pm (UTC)
From: (Anonymous)
Just want to say thanks again, Jen, for suggesting Azure on your blog of a few years ago. We’ve been members ever since. The drop here in Boise is clearly adding members. Well over 200 at this point, with deliveries twice a month. All sorts of people. Fun conversations to pass the time waiting our turn in line.

Valerie

Re: Buying beans

Date: 2024-11-16 07:29 pm (UTC)
jenniferkobernik: (Default)
From: [personal profile] jenniferkobernik
You’re very welcome! I’m do glad it’s been helpful.
Page generated Jun. 11th, 2025 11:55 pm
Powered by Dreamwidth Studios